I plechovky Vás dokáží zabít!
Schválně se Vás zeptám na následující otázku : Kolik z Vás otře vrchní část plechovky před tím než se napije? Na tuto otázku patrně valná část odpoví, že plechovku neotírá, ale to je poměrně velká chyba a dosti velké riziko! V dnešním, tak trochu netradičním článku bych Vám rád popsal jeden příběh, který se skutečně stal.
„Jedna osoba nedávno zahynula za absurdních okolností. V neděli se vydala s přáteli na výlet lodí a nápoje v plechovkách, které si na výlet vzali, dali do chladničky na palubě. Druhý den, v pondělí, byla hospitalizována v nemocnici a opustila jí ve středu v pytli (mrtvá). Nařízená soudní pitva zjistila, že příčinou smrti byla akutní leptospiroza způsobena plechovkou, kterou osoba vypila aniž by důkladně očistila vrchní část. Rozbor plechovek potvrdil, že byli infikované potkaní močí a tedy leptospirozou!"
Faktem zůstává, že suchá potkaní moč obsahuje toxické a smrtelné látky zvané leptospiry a pokud je plechovka takto kontaminována může opravdu dojít k úmrtí! Plechovky často bývají skladovány ve skladech, ve kterých můžou žít hlodavci. Následně jsou plechovky převezené k prodejcům bez jakéhokoliv čištění. Proto je velice důležité věnovat pozornost umytí vrchní části plechovek před následnou konzumací či uložením do lednice!
Na závěr bych rád zdůraznil, že podle studie organizace INEMTO jsou vrchní části plechovek infikované více než veřejné toalety. Tato studie dokazuje, že množství bacilů a bakterií na plechovkách je tak velké, že je nevyhnutelné je dobře umýt vodou a čistícím prostředkem.
Tímto článkem jsem Vás rozhodně nechtěl postrašit, ale spíše donutit k opatrnosti. Tak co, stále ještě nebudete umývat plechovky ?
Komentáře
No teď si mě přesvědčil, je fakt, že ve skladu to nevypadá nikde nijak k světu, přeci jen jsou to jen sklady, že? :D
To dekuju za peknou predstavu co se s tim ve skladech vsechno muze dit.Od ted to radsi budu drhnout savem
Moj nevlastny otec tiež pracoval v sklade a vždy mi hovoril že to nemam piť z plechovky lebo na to patkaňe seru… :P myslel som si že si len uťahuje… podobny članok som čital tiež… odvtedy len z pohára.. ;)
Nekdy umyvam, nekdy ne, preci jenom nekdy je clovek v situci, kdy jde ven, na posledni chvili lapne plech a je venku (kde pak umyt ze?). Kazdopadne pripomenuti, proc se to vlastne dela, je jen ke prospechu. THX!
Tak by ta slavná EU měla snad zavést nějakou normu nebo já nevím co, která bude jasně říkat, jak se mají plechovky skladovat. Třeba by se mělo zavést zabalení horní části plechovky do fólie.
Přesně tohle mi ještě jako malýmu říkal taťka a nějak mi to utkvělo v hlavě. Dneska, když se věnuju „energy drinkovství“, tak si každou plechovku pořádně umyju pod horkou vodou a otřu, takže pro mě tenhle článek žádná novinka… Ale určitě to stojí za připomenutí, aspoň se to potvrdilo
ted na sardinii cucim jak puk jak tu leti alu prebal vicka ktery mel v cr z prvnich cider fizz. Od pepsi to tu ma vse.
Bohužel
Tak já bohužel vrchní část plechovky nemiju ani neotírám . Celkem mě to vyděsilo, takže ode dneška si plechovku donesu domů a pečlivě umeji ..
Leptospiróza: jistě znáte historku o muži, který se prý napil z plechovky znečištěné zaschlou potkaní močí a dva dny poté zemřel na leptospirózu. Pravda je, že člověk se leptospirózou skutečně může nakazit a také na ni může zemřít, zbytek je ovšem nesmysl. Leptospiry jsou bakterie, které se vyskytují v těle značného procenta divokých potkanů a jiných hlodavců. K nákaze může dojít při styku s močí či výkaly nebo s kontaminovanou vodou – např. při koupání v znečištěné vodě nebo napití ze znečištěného zdroje. (Zvýšený výskyt leptospirózy byl zaznamenán při povodních.) Doma chovaní potkani však leptospiry přenášejí jen vzácně a navíc bakterie je schopna přežít pouze ve vlhku, jakmile moč nebo kontaminovaná voda vyschne, leptospiry nenávratně hynou.